Kasmet Londone vykstanti Čelsio gėlių paroda (“RHS Chelsea Flower Show”) – reikšmingiausias įvykis, diktuojantis apželdinimo tendencijas visam pasauliui. Šiemet, 2017-aisiais, nemažai lietuvių buvo ten nuvykę, o po jų kelionių sukūrėme trijų interviu ciklą.
Pristatome trečiąjį mūsų interviu. Šį kartą kalbėjomės su kraštovaizdžio dizainere Rūta Žiugžde, kuri pasidalino savo įspūdžiais ir nuotraukomis iš parodos.
Lina Liubertaitė: Kodėl šiemet nusprendei važiuoti į parodą? Koks bendras įspūdis apie ją?
Rūta Žiugždė: Pirmą kartą „Chelsea Flower Show“ lankiausi 2009 m. ir tada ši gėlių paroda man paliko nepakartojamą įspūdį. Kiekvienais metais norėdavau ten grįžti, tačiau tik šiemet man pavyko suderinti parodą ir studijas – šiuo metu gilinu savo žinias The English Gardening School. Tai aukščiausio lygio kraštovaizdžio dizaino ir augalų paroda pasaulyje, kurią atidaro Anglijos karalienė, kurioje savo darbus pristato žymiausi pasaulio dizaineriai, augalų augintojai bei selekcininkai. Paroda pritraukia lankytojus iš visų žemynų, tačiau ji yra ypatingai populiari tarp pačių anglų – jie tikrai yra aistringi sodininkai ir atvažiuoja į parodą kaip į šventę iš tolimiausių Anglijos kampelių.
Lina: Papasakok, kaip pasirodė sodas-laimėtojas, pamačius gyvai?
Rūta: Kai atvykau į parodą, jau žinojau, kas buvo paskelbtas „Best in Show“ ir kitus nominantus, mačiau nuotraukas, skaičiau apie juos. Prisipažinsiu, laimėtojo, James ir Helen Basson sodo, imituojančio Maltos klinčių (angl. „limestone“ ) karjerą, pajausti nepavyko. Ir tik po gerų dviejų dienų galvojimo supratau, kaip ji matyti.
Sodas-laimėtojas imituoja Maltos klinčių karjerą. Nuotr. R. Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“ )
„Best in Show“ renkamas pagal šiuos pagrindinius kriterijus: dizainas, erdvinė kompozicija, statybos ir sodinimo kokybė, tačiau kas iškelia vieną aukso medalio laimetoją aukščiau kito? „Chelsea Flower Show“ veteranas, teisėjas James Alexander-Sinclair paaiškina: „You are looking for new and exciting design, for someone who‘s treating the rectangular plot slightly differently. And you‘re also looking for new and exciting plants. The answer is just do everything really, really well – and do it better than others“.
Tai „Best in Show“ sodas, jis neskirtas kiekvieno namams, tai idėja, kryptis, kuria turime judėti. J. Basson idėja seniai nėra revoliucinė, tai greičiau pakartojimas, bet kiekvienas geras pakartojimas ir pavyzdys formuoja mūsų supratimą, tam tikrą madą, kai žmonės elgiasi gerai todėl, kad jiems taip patinka, o ne todėl, kad yra suvaržyti draudimais. Tai idėja apie tvarumą (sustainability), apie gyvenimą naudojant vietos išteklius, vietinius augalus. Natūralu, kad tokiems augalams reikės mažiau vandens, mažiau trąšų, naudojant vietines medžiagas nereikės transportavimo, taip mes tausosime aplinką, kurioje gyvename.
James Basson pagrindinis sodo principas – vietinių išteklių panaudojimas. Nuotr. R.Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“ )
Panašiai kaip 2007 m. atsiradusi „local food“ banga, kai restoranai savo patiekalams gaminti pradėjo naudoti tik vietinius produktus, užaugintus 50 km spinduliu.
Tai jokiu būdu nereiškia, kad mes savo sodo kampelyje nebeauginsime rožiu ir bijūnų – tačiau tai bendra tendencija, keičianti visų mūsų mąstymą.
Lina: Kokie 3 sodai buvo tavo favoritai, patiko labiausiai?
Rūta: Neabejotinai mano šių metų favoritas yra Artisan Garden“ kategorijos sidabro laimėtojas „Poetry Lover’s Garden“ , kurį sukūrė dizainerė Fiona Cadwallader. Taip, kaip 2009 m. tai buvo aukso medalio, bet ne „Best in Show“ laimėtojas, Luciano Giubilei sodas „Champagne Laurent Perrier Garden“ .
„Poetry Lover’s Garden“, dizainerė Fiona Cadwallader. Nuotr. R. Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“)
Asmeniškai man, „Poetry Lover’s Garden“ pasižymi – pirma ir svarbiausia – jaukumu, ir antra… pavėsiu! Pavėsį šiame sode sukuria keturios „stalo“ forma nugenėtos liepos, Tilia europaea „Euchora“.
Taip pat nuostabus vandens akcentas ir puikūs augalai. Tikrai norėčiau šiame sode paskaityti knygą.
„Poetry Lover’s Garden“, dizainerė Fiona CadwalladerNuotr. R. Šiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“)
„Poetry Lover’s Garden“, dizainerė Fiona Cadwallader. Nuotr. R. Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“)
„Poetry Lover’s Garden“, dizainerė Fiona Cadwallader. Nuotr. R. Šiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“)
Kitas be galo mielas ir jaukus, nors kažin ar jį galima būtų pavadinti sodu normaliame gyvenime, man yra „Yorkshire Garden“ . Tai tiesiog Yorkshire regiono kraštovaizdžio kopija. Bet šiame šou į jį miela žiūrėti, miela kaip plakasi valtis krante, o dar mieliau matyti kokie laimingi aplink krykštauja anglai: „It‘s really English!“
„Yorkshire Garden“. Nuotr. R. Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“ )
Trečias mano favoritas yra „The Seedlip Garden“ . Vėlgi, tai labai asmeniška, jaučiu sentimentus „Seedlip“ kompanijos produktams ir savęs pozicionavimui. Bet ir be visos šios smagios produkto filosofijos, sodas buvo puikus ir traukiantis akį – variniai distiliavimo vamzdynai viršum sodo, augalai, iš kurių „Seedlip“ distiliuoja savo gėrimus, viskas tiesiog labai gerai!
Lina: Kokia detalė ar dekoras, kas buvo panaudota soduose, tau įkrito į akį?
Rūta: Šiemet, bent jau lyginant su tuo, ką mačiau prieš 8 metus, man labai krito į akį meno kūrinių, būtent skulptūros panaudojimas sode. Pagrinde abstrakčios, metaliniai žiedai ir rutuliai, bet buvo ir tokių, kurios man pasirodė tikrai nuostabios.
Lina: Kokius augalus iš parodos išskirtum, kurie atkreipė tavo dėmesį?
Rūta: „Chelsea Flower Show“ augalų paviljonas visuomet yra kažkas tokio… Jeigu reikėtų išvardinti 3–4 mane labiausiai sužavėjusius augalus, tai būtų:
- Meconopsis „Lingholm“,
- Verbascum „Cotswold Beauty“ ir Verbascum „Freefolk Yellow“,
- Valeriana pyreniaca.
Meconopsis „Lingholm“. Nuotr. R. Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“ )
Verbascum „Cotswold Beauty“. Nuotr. R. Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“ )
Verbascum „Freefolk Yellow“. Nuotr. R. Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“ )
Valeriana pyreniaca. Nuotr. R. Žiugždė (kasmetinė gėlių paroda Londone „Chelsea Flower Show 2017“ )
Lina: Kaip manai, kokias tendencijas gėlių paroda diktuoja šiemet?
Rūta: Sakyčiau nepastebėjau visiškai naujų tendencijų šiais metais, nebent piktžolių pasirodymą ant scenos – „World Horse Welfare Garden“